Nasz mózg - najpotężniejszy komputer świata

Nasz mózg - najpotężniejszy komputer świata

Nasz mózg - najpotężniejszy komputer świata
autorem artykułu jest Ryszard Skarbek

Jeszcze do niedawna wewnętrzny świat naszego mózgu był tak samo tajemniczy, jak świat kwantowy wewnątrz atomów. W latach 80-tych i 90-tych dwudziestego wieku naukowcy dokonali ogromnego postępu w dziedzinie technik pozwalających monitorować jego pracę. Rozwinęli takie metody jak: MRI (Magnetic Resonance Imaging), PET (Positron Emission Tomography), SPECT (Single Proton Emisssion Computed Tomography) czy MEG (Magnetoencephalography). Dzięki temu możliwe jest dzisiaj obserwowanie pracy mózgu w czasie rzeczywistym.

Nasz mózg jest najbardziej skomplikowanÄ… i najpotężniejszÄ… maszynÄ… Å›wiata. SkÅ‚ada siÄ™ ze 100 000 000 000 neuronów, które umożliwiajÄ… dokonywanie kwadryliona operacji na sekundÄ™. Å»eby lepiej zobrazować jego możliwoÅ›ci, wyobraźmy sobie system telefoniczny obsÅ‚ugujÄ…cy całą naszÄ… planetÄ™. Nasz mózg posiada takÄ… samÄ… skalÄ™ skomplikowania i możliwoÅ›ci przetwarzania zawartÄ… w … jednej komórce.

W czasie, kiedy czytasz ten tekst w ciÄ…gu każdej sekundy w mózgu umiera ok. 10 000 000 komórek i powstaje tyle samo nowych. I to wszystko dzieje siÄ™ „samo”, bez jakiejkolwiek kontroli z Twojej strony. GdybyÅ› miaÅ‚ napisać liczbÄ™ pokazujÄ…cÄ… ilość wszelkich możliwych kombinacji połączeÅ„ pomiÄ™dzy neuronami, jej rozpisanie zajęłoby Ci … 75 lat! Tyle byÅ‚oby w niej zer.

Nasze ciało jest skonstruowane, żeby traktować mózg, jak króla. Nie ma organu, który otoczony jest lepszą opieką. Mózg stanowi ok. 1-2% wagi naszego ciała, ale pochłania 20% powietrza, którym oddychamy; 25% przepływu krwi; 30% wody, którą pijemy; 40% składników odżywczych dostarczanych przez układ krwionośny. W samym mózgu naczynia krwionośne stanowią siatkę o długości ok. 170 000 km.

Jego struktura skÅ‚ada siÄ™ z różnych „modułów”. Każda z nich wiedzie nas do innej ery w ewolucji czÅ‚owieka: poczynajÄ…c od najprostszych funkcji, majÄ…cych na celu nasze przetrwanie, jako istot żywych, na wyobraźni i możliwoÅ›ciach intelektualnych koÅ„czÄ…c. Najbardziej prymitywne funkcje kontrolowane sÄ… przez te części mózgu, które umieszczone sÄ… w jego centralnej części. Najbardziej rozwiniÄ™te „moduÅ‚y” znajdujÄ… siÄ™ w części frontalnej i blisko jego powierzchni.

Z perspektywy pracy naszego umysłu, funkcjonowanie wszystkich modułów naszego mózgu można podzielić na 2 grupy: umysł świadomy i umysł nieświadomy. Część świadoma to ta, dzięki której odczuwamy naszą wolną wolę, możemy analizować, wnioskować i podejmować decyzje. Jednakże część świadoma potrafi działać tylko w krótkim okresie czasu. Co więcej, jej możliwości są ograniczone. W gruncie rzeczy BARDZO ograniczone. Nasz świadomy umysł ma ogromną trudność z zapamiętaniem więcej, niż 6 cyfr lub więcej, niż 3 zdarzeń równocześnie. Spróbujmy:

492-625-35-86937-7

Zasłoń teraz te liczby i powiedz: czy pamiętasz ich sekwencję? Jeśli nie, czy pamiętasz 6 pierwszych cyfr? Ile było wszystkich cyfr w tej sekwencji? Jeśli byłeś w stanie odpowiedzieć na te pytania, to Twoja pamięć krótkotrwała jest dużo mocniejsza, niż przeciętnego człowieka. Tak naprawdę człowiek traci koncentrację po każdych 6-10 sekund.

A na marginesie, to właśnie dlatego łamie się tekst w mniejsze paragrafy. I tak dzieje się z każdą książką. W przeciwnym razie, każdy czytelnik miałby kłopot z utrzymaniem koncentracji.

A teraz zastanówmy się, co by było, gdyby nasza świadoma część mózgu miała być odpowiedzialna za wszystkie procesy biochemiczne, które zachodzą w naszym ciele? Gdybyśmy byli świadomi tych wszystkich operacji i decyzji, które w nas zachodzą w każdej sekundzie, prawdopodobnie eksplodowalibyśmy w ułamku sekundy. A nasz nieświadomy mózg zajmuje się tym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. I chyba nie zdajemy sobie sprawy jak potężna i w gruncie rzeczy nieograniczona jest ta właśnie część naszego mózgu.


Część świadoma

Masa: 17%

Prędkość impulsow: 120-140 m/godz.

Bitów/sekundę: 2 000

Kontrola percepcji: 2-4%

Działanie: wolicjonalne

Horyzont pamięci: do 20 sekund

Czas: przeszłość i przyszłość



Część nieświadoma

Masa: 83%

Prędkość impulsów: ponad 100 000 m/godz.

Bitów/sekundę: 400 miliardów

Kontrola percepcji: 96-98%

Działanie: automatyczne

Horyzont pamięci: na zawsze

Czas: teraźniejszość


Więcej o pracy części nieświadomej, jak również o jej współpracy z częścią świadomą w następnym odcinku.


Pozdrawiam Serdecznie

--
Ryszard Skarbek
Autor Bloga Tańcząc z Życiem

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Niedzielna Depresja - odc. 2
Pokonuj problemy i inwestuj w siebie
Praca w pięknej Grecji czy ekonomicznej Szwajcarii?
Lżej na sercu
Problem kurdyjski – walka o wolny Kurdystan